Термопомпа вода – вода и избор на компоненти. Да започнем от начало.
Най важното правило в техниката е че не съществуват идеални неща. Като за начало е необходимо да си изясним какви качества поставяме на преден план в една термопомпа.
Ето и няколко прости критерия според които можем да представим нещата в табличен вид:
––––––––––––––-Компресор–––Обменник IN–––Обменник OUT–––Др.система
1: Максимална надеждност –––Бутален–––-Пластинчат–––-Спирален–––––Капилярна
2: Максимална ефективност–––Спирален–––Пластинчат–––-Пластинчат––––ТРВ с МОП
3: Минимален шум–––––––Спирален–––Пластинчат–––-Кожухотръбен–––ТРВ,ЕРВ
4: Минимална цена–––––––Ротационен––Кожухотръбен––-Кожухотръбен–––Капилярна
5: Максимална температура IN––Ротационен––Пластинчат–––-Пластинчат––––ЕРВ
6: Минимален дебит OUT–––––Спирален–––Пластинчат–––-Спирален––––-ТРВ
Разбира се това е мое лично мнение на база 20 годишен опит с термопомпи от всякакъв характер.
Малко по-късно възнамерявам да се впусна в по-подробно обяснение на горната таблица.
Аз вече съм си избрал пластинчати КАОРИ 18 пластини на 3/4 цола и компресор Даекин 20 KW. С употребявано ТРВ ДАНФОС съм но май е скапано защото ми работи на -7 градуса на фреон 22 и не се регулира като го въртя. Иначе всичко е точно ! Мерих си с водомер дебита вън е 3 кубика на час , вътре е малко по-малко. Ще си купя ново ТРВ и ще пробвам пак.
По това което пишеш мисля, че ТРВ-то ти е наред но май си взел много по-малък топлообменник за външен . Ако са ти ги продали според мощността им като кондензатори се получава точно това – фреона се стопля недостатъчно във топлообменника и на изхода му излиза ниска температура, вследствие на което ТРВ-то се затваря. Пиши ми точно какви топлообменници си си купил но мисля,че в тях е проблема.
Проверих 🙁 наистина съм взел малки 🙁 Тези ги дават по 10,6 киловата като изпарител и 18 като кондензатор . Между другото благодаря ти за отговора . И можеш ли да ми дадеш съвет какво да ги правя ? Мога ли да ги свържа последователно и да си купя само един за вътрешен? Сега като се замисля последователно или паралелно е по-добре ?
Не мога да ги върна защото съм ги заварявал. Вие не можете ли да ми купите единия и да си доплатя за по-мощен?
Здравей отново Емо ! Според това, което пишеш в първия пост а именно 3/4 присъединителен размер и 18 пластини подозирам че не са и 10 киловатови като изпарител /има се предвид при 5 градуса делта/ защото тогава нямаше да го имаш този ефект поне докато са нови.
Моля те пиши ми модела за да ти дам съвсем коректен съвет . Иначе да – би могъл да ги свържеш както последователно така и паралелно . Ще разгледам само случаите на еднотипно свързване/ вода-последователно , фреон-последователно и вода-паралелно ,фреон-паралелно /
При последователно свързване печелиш: По-пълно изтегляне от водата /има смисъл ако сондажа ти дава малко вода/, по-висока скорост през водния кръг и оттам по-трудно отлагане на кал и манган , използване на 1 дебитна защита за двата топлообменника.
При паралелно свързване печелиш: По-малко хидравлично съпротивление и оттук възможност за по-голям дебит . По-голяма стойност на изтеглената топлинна мощност .
Моя съвет е паралелно с отделни дебитни защити.
За съжаление не работим с КАОРИ . Ако беше GEA,ONDA,SWEP,ALFA-LAVAL и т.н. -да но не и Каори.
Ако не си сигурен как точно да реализираш връзката пиши ми да ти пратя схема.
В отговор на Искрен
Значи единственото което малко усложнява работата при теб са термо-главите.
От една страна е добре да ги има защото не се вкарваш в излишно прегряване на помещенията ,но те променят дебита на вътрешния кръг и ако решат да затворят 80 % от тях агрегата започва да работи при високо налягане и лош коп или направо изключва по налягане.
Проблема се решава с буферен съд през който си върти термопомпата когато работи ,
а твоята помпа през другите изводи на буфера през инсталацията./малко ти е малка …за да не купуваш голяма добави последователно още 1 – 25/4
Големина , материал и конструкция -според бюджета
цена 150-1200 лв
За сондажна помпа си на границата на възможностите за външа помпа. Те просто не могат да засмукват над 9м разлика а на 8 са ненадеждни . Според мен си за потопяема и понеже си си направил широк сондаж което е супер , ти препоръчвам мантелна потопяема помпа . Ако е скъпо има още варианти .
Цена или вариант – според бюджета.
цена 280-800 лв
За топло-обменници щом нямаш пясък си си направо за пластинчати-споени .Тук не прави компромис с големината . Заводските за такава машина са 54/12см.- 20 пластини с плътност „н“ , но това е компромис. Сложи си направо 54/12см-30 пластини с плътност „м“ или „л“.
Желателно е маркови. При другите пада голямо лъгане в параметрите. Каори 30 е точно с параметрите на Алфа Лавал 20.
все пак има и по – евтини варианти./20 пл вътрешен и 30 външен/ -според бюджета.
цена-1100-2000 лв
Компресор – категорично Копеланд,Матсушита,Митсубиши, ако са ти скъпи в краен случай Данфос .
Слагам го на последно място защото Данфос купиха френски завод да им прави големите компресори а французите за мен могат да правят…….. но не и техника. От друга страна е няколко класи над китайските или някой „Даекин“ за който от Дайкин не знаят че го произвеждат. Ако това е скъпо ще ти препоръчам китайско Санио.
Избор на компресор -според бюджета
цена 700-2800 лв
ТРВ – Данфос -ТЕХ2 режима е лек и няма нужда от изгъзици.
Тук няма по- евтини варианти
цена-75 лв
Защитната електроника с време на реакция 0,3 сек./градус .Най добре е Омрон .Ако ти е скъпа, българската на Геотерм е най-добрата na pazara u nas. -според бюджета
цена 90-350 лв
Температурен контролер – нищо повече от Диксел с 1 сонда
цена 65 лв
Функционален контролер/автоматика/ – според бюджета
цена 40-120 лв
Ресивери – според бюджета
цена 60-200 лв
Рекуператор – Ще ти дам чертеж . Заводските са ужасна цифромания . Толкова , че много европейски производители просто заваряват тръбите преди ТРВ с тази преди компресора. /не че се получава кой знае какво/
цена 55-1300 лв
Пресостати – според бюджета
цена 50-180 лв
Антикиселинен филтър-дехидратор – Кастел /предполага се че няма заради 1 машина да си купуваш со2 инсталация за неоксидирани заварки/
цена 40 лв
Дебитна защита – според бюджета
цена 60-400 лв
Общи водопроводни компоненти -според бюджета
цена 200-600 лв
Необходими технически умения:
1 Работа с оксижен , И.З.А или електро-контактен апарат. /в краен случай добър бренел/
2 Основни познания по електро-автоматика.
3 Основни умения по водопроводни инсталации.
За да подберем компонентите задай разполагаем бюджет .